Cegła klinkierowa gniezno

klik dalej

Korzyści cegły klinkierowej

W sferze budownictwa jedną z najbardziej reprezentatywnych form surowców jest powszechnie znana, pełna bogatych zalet zużytkowania cegła klinkierowa. To budulec niezmiernie wymagający, jeżeli chodzi o jego dalsze zastosowanie i równie ciężki do pozyskania w ramach procesu produkcyjnego. Jeżeli cegła ma pozostać dobrze wykorzystana, zgodnie z jej przeznaczeniem, bezwzględnie musi dotrzeć w ręce znawcy z wieloletnim stażem w dziedzinie budownictwa. 
Zestawiając klasyczną cegłę klinkierową z różnorodnymi innymi wariantami przystępnych na naszym rynku materiałów, trzeba wspomnieć, iż odznacza się ona szeregiem rozlicznych plusów technicznych. Na domiar tego, to produkt przede wszystkim ładny. Etymologicznie klinkier pochodzi natomiast z pewnością od słowa holenderskiego klingen, które z kolei w dosłownym tłumaczeniu rozumie się jako „dzwonić”. Jaki to ma zaś związek z cechowaną tutaj cegłą? A więc jak się okazuje, cegła klinkierowa znamionuje się swoistym dźwiękiem- trochę metalicznym. Sprawdzić to można, wykonując łatwy eksperyment polegający na lekkim zastukaniu dwiema cegłami, jedną o drugą. 
Na nieszczęście, brak właściwiej wiedzy na temat znaków szczególnych standardowych cegieł klinkierowych sprawia, że nazwą tego typu towaru określa się wszystkie cegły. Nie jest to niemniej jednak jest właściwe, gdyż klinkierówki tu omawiane cechują się właściwymi cechami. Przede wszystkim, muszą mieć odpowiednią nasiąkliwość, jaka w większości wypadków jest mniejsza niż sześc procent, czy też ewentualnie równa sześciu procentom. W przypadku niemieckich przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji cegieł klinkierowych, dopuszczalna jest norma siedmiu procent nasiąkliwości. Po drugie, prawdziwa cegła klinkierowa produkowana jest w ramach procesu wypału gliny. Po trzecie, to dobry produkt mrozoodporny a także nadzwyczaj wytrzymały. Ową odporność rozumie się natomiast jako wytrzymałość na ściskanie przekraczającą standard 30 MPa. Deficyt któregokolwiek z wyżej wymienionych parametrów uniemożliwia określenie danego artykułu budowlanego cegłą klinkierową
W rewirze omawianych cegieł rozróżnia się przeróżne formaty, z czego w Polsce za powszechnie uznawany jest wariant RF 250 x 120 x 65 mm. W obszarze tego rozmiaru wyróżnia się natomiast trzy podkategorie cegieł klinkierowych- perforowane, szczelinowe, pełne. Te pierwsze idealnie odnajdują się przy wznoszeniu struktur naziemnych, te drugie są doskonałe do obudowywania kominów prefabrykowanych, z kolei te trzecie to prawdziwy strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o prowadzenie prac budowlanych w bardziej wymagających warunkach pogodowych- przykładowo przygotowanie kanalizacji, studni, przepustów.


Możliwość komentowania jest wyłączona.

lampy ledowe